Čeština
Zavřít
Hledat
Zpět na všechny novinky

Dentální hygiena psů

10 úno 2014

Periodontální onemocnění je nejčastějším onemocněním u psů a koček starších 3 let, které vyžaduje léčbu.
Periodontální onemocnění může být u postiženého jedince bolestivé. Navíc existují přímé důkazy, že ložisko infekce v dutině ústní může způsobit infekci ve vzdálených orgánech. Z toho vyplývá, že prevence a léčba periodontálního onemocnění je důležitá pro udržení dobrého celkového zdravotního stavu psa.

Prvotní příčinou onemocnění zubů je hromadění zubního plaku na povrchu zubů.
Gingivitida je definována jako reversibilní, plakem způsobený zánět, omezený na strukturu dásně. Klinicky se projevuje otokem, zčervenáním a často krvácením okraje dásně.
 
Dentální plak je biofilm, složený ze shluků bakterií a jejich produktů, složek slin, odpadních látek v ústní dutině a příležitostných epiteliálních a zánětlivých buněk. Hromadění plaku na čistém zubním povrchu začíná v průběhu několika minut. Zpočátku se plak hromadí na povrchu zubu nad dásní, ale poté, pokud není odstraněn, přechází i pod dáseň. Klasické experimenty prokázaly, že nahromadění plaku na povrchu zubu vyvolává zánětlivou reakci přilehlých tkání dásně a také, že odstranění plaku vede k vymizení klinických příznaků zánětu. Zubní kámen je mineralizovaný plak.
 
Léčba periodontálního onemocnění je cílena k odstranění příčiny zánětu, to je dentálního plaku. Konzervativní terapie sestává z odstranění plaku a kamene. Jako nejúčinnější je mechanické čištění zubů za pomocí speciálních past a kartáčků určených pro psy.
Pokud nemůžete zajistit Vašemu psovi denní čištění zubů výše uvedeným způsobem, můžete si pomoci podáváním funkční pochoutky Green Stick. Podávejte ji Vašemu psovi každý den po posledním jídle.

 

Komentáře
Napište komentář Zavřít formulář pro komentáře
Pouze registrovaní uživatelé mohou vložit komentář.